top of page
Email
india flag wix.png

 • Sporcuların profillerinin hazırlanması

 • Sakatlanmaları önleme

 • Kinetik zincirlerdeki zayıf bağların tespiti

 • Hazırlıklı olmayı izleme

TMG, sporcunun kas profilini çıkarır, böylece hangi kasların daha hızlı, güçlü olması gerektiği veya belirli bir kasın rahatlamasına gerek duyup duymadığınız hakkında bilgi elde edersiniz.

Koçlar, performansı ve tarama risklerini artırmak konusunda onları zorlayan ihtiyaçlarla karşı karşıyadırlar.  TMG, sporcular hakkında ayrıntılı ve niceliksel bilgiler sunarak antrenörlerini destekler.

PERFORMANS

Eğitim planlarını bireyselleştirme.

Lastnosti

TENSIYOMIYOGRAFI

Kas fonksiyonunun nicelleştirilmesi

TENSIYOMIYOGRAFI (TMG) 

KISA BİR GİRİŞ:

Tensiyomografi (kısaca TMG) ​​kas kontraksiyon hızını ve kas sertliğini tam olarak ölçen, kanıta dayalı bir yöntemdir. Performans, spor hekimliği ve araştırmalarda kullanılır.

ITALIANO

SPOR HEKIMLIĞI

Fonksiyonel kas bozukluklarını objektif olarak değerlendirmek.

 • Oyun kararlarına dönme (tahminler değil)

 • Riskleri yönetme

 • Tarama ve değerlendirme

 • Rehabilitasyon izleme

 

Tıp uzmanları, risklerin taranması, temassız yaralanmaları azaltma ve oyuna geri dönüşün tekrar yaralanmaya neden olmamasını sağlamak gibi zorlu yükümlülüklere sahiptirler. TMG bu üç sorunu hızlı, hassas ve objektif bir şekilde çözebilir.

ARAŞTIRMA

Görünür bilimsel yayınlar için destek.

 • Akut ve kronik kas değişikliklerinin teşhisi

 • Kas kompozisyonunun invaziv olmayan şekillerde belirlenmesi

 • Bölgesel kas yorgunluğunun tespiti

 

Tensiyomiyografi, dünyanın en prestijli araştırma kurumlarının bazıları tarafından kullanılmakta ve kasın kasılma / rahatlama kapasitesinde akut veya kronik değişiklikler tespit etmelerine yardımcı olmaktadır. Belirli bir yayında sunulan bilgilerin yeniliği, ilgi düzeyi ve güvenilirliği, etkisini önemli ölçüde etkiler. Tensiyomiyografi, 100'den fazla bilimsel makalede kullanılmıştır.

Tehnologija

TMG ÖLÇÜM

PROTOKOLÜ NASIL

GÖRÜNÜYOR?

Tensiyomiyografi (TMG), izometrik koşullar altında radyal kas karnının yer değiştirmesini izlemek için kullanılır. Deplasman sensörü, kas karnının üstündeki en geniş alanda teğetsel düzleme dik olarak yerleştirilir. Kasılma sırasında kas karnının yer değiştirdiği (genişleme) gözlemlenir ve izlenir.

Deneysel kurulum, pazıların (BB) izometrik seğirme kasılma tepkilerini harekete geçirmek ve ölçmek için kullanılmıştır. TMG sensörü, kısa elektrik uyarıcıları ile uyarılan seğirme kasılmaları sırasında kasların radyal yer değiştirmesini ölçer. Uyarıcı elektrotlar doğrudan deriye yerleştirilir.

Kas kasılması, tek seferlik elektrik uyarıları ile ortaya çıkar. TMG sensörünün etrafına iki adet kendinden yapışkanlı elektrot yerleştirilir. Anot, distal olarak, katot ise proksimal olarak ölçme noktasından 20-50 mm mesafe bırakılarak yerleştirilir. İki kutuplu elektrik stimülasyonu, süresi 1 ms olan tek bir DC darbesinden oluşmaktadır.

Fig. 1.

Experimental setup used to evoke and measure the biceps brachii (BB) isometric twitch contraction responses. The TMG sensor measures muscle radial displacement during twitch contractions induced by short electrical stimuli. The stimulating electrodes are placed directly onto the skin.

TMG PARAMETRELERI

Elektrik çarpması ile kasılmanın %10'u arasındaki zamanı ifade eden gecikme süresi (Td)

Kasılmanın %10 ila %90'ı arasındaki süreyi ifade eden kasılma süresi (Tc)

Kasılmanın %50'si ve gevşemenin %50'si arasındaki zaman dilimini ifade eden devam etme süresi (Ts)

Rahatlamanın %90 ila %50'si arasındaki süreyi ifade eden gevşeme süresi (Tr)

Kas kasılmasının maksimal genişliğini ifade eden yer değiştirme (Dm)

Fig. 2.

The parameters that were measured with the TMG signal:

Dm – maximum amplitude (displacement),

td – initial delay time, 

tc – contraction time,

ts – sustained contraction time and

tr – half relaxation time.

TENSIYOMYOGRAFI AYRINTILARIYLA:

 

Tensiyomiyografi, invaziv olmayan, pratik, hızlı ve güvenilir olan hızla gelişen bir teknolojidir. Rehabilitasyonun veya eğitimde sağlanan ilerlemenin sayısallaştırılmasına yardımcı olur ve sonuç olarak belirli bir tedavi protokolünün etkinliğinin nesnel bir değerlendirmesini yapar. Öngördüğü spesifik kas kasılma özellikleri, bireysel kasların durumuna dair gerçek bir fikir edinmek isteyen tıp uzmanları ve performans personeli için önemli parametrelerdir.

 

TMG S2'in güçlü yönleri arasında yalınlık, esneklik ve sahadaki ve dışındaki diğer yöntem ve uygulamalarla uyumluluğu sayılabilir. Sporcularun birkaç dakika içinde profilleri çıkarılabilir, izlenebilirler veya rehabilitasyon veya eğitim sırasında yönlendirilebilirler.

Statik medikal görüntülemenin aksine, TMG S2, aşırı maliyetler, zaman ya da seyahat edilmesine gerek duymadan kasların gerçek işlevsel kabiliyetini ortaya koyar.

 

Değerlendirmeler ağrısızdır, sporcu tarafından hiçbir çaba gösterilmesini gerektirmez ve yaranın akut aşamaları sırasında bile, temel, açık ve objektif kriterler elde etmek için gerçekleştirilebilirler.

Araştırmacılar, spor hekimliği ve performans uzmanlarının hepsi, kararların daha hızlı alınması ve daha fazla bilgi sahibi olabilmek için ilgili ve nesnel bilgilere ihtiyaç duyarlar. TMG S2 bunu verimli, hızlı ve basit bir şekilde sağlar. Ayrıca, kas fonksiyonu ile ilgili verilerin bilgilendirici değeri başka herhangi bir yöntemle kopyalanamaz.

Uporaba

TMG-BMC ŞIRKET AÇIKLAMASI

BEDEN GELIŞIMINE YÖNELIK BILIM

TMG-BMC Ltd. kas kontraksiyonunun nicelendirilmesi için yöntem geliştirme konusunda öncüdür. Bu sistemi erken fark edenler, araştırma, spor hekimliği ve performans alanlarında doğru, invaziv olmayan ve düşük maliyetli teşhis için yeni bir yaklaşım kullanma fırsatı bulmuşlardır.

 

Daha fazla bilgi için:

https://www.tmg-bodyevolution.com/ 

TMG_STADION_PREVIEW__TMG-67
TMG_STADION_PREVIEW__TMG-45
TMG-120_web
TMG-55
TMG_STADION_PREVIEW__TMG-29
TMG_STADION_PREVIEW__TMG-8
TMG-257
TMG-265
TMG_STADION_PREVIEW__TMG-68
TMG_STADION_PREVIEW__TMG-80

İLETİŞİM

Teşekkür ederim. Mesajı gönderildi.

TAKİP ET
 • Facebook - White Circle
 • LinkedIn - White Circle
 • Twitter - White Circle
bottom of page